Jak założyć trawnik z nasion? 0
Jak założyć trawnik z nasion?

Jak założyć trawnik

Zakładając nowy trawnik wiele osób zastanawia się co jest lepsze: układanie trawnika z rolki czy sianie nasion? Podczas gdy układanie trawnika z rolki jest szybkie i daje wysokiej jakości nową darń, trawniki z siewu są znacznie tańsze i oferują szerszą gamę rodzajów traw. Duża część pracy związanej z zakładaniem trawnika z nasion to praca przygotowawcza, ale równie ważne jest regularne podlewanie nasion i kiełków, dopóki nowa trawa się nie ustabilizuje.

Optymalny termin na zakładanie trawnika i wysiew traw to okres od połowy kwietnia do czerwca i od połowy sierpnia do października.

Oczyść i przetestuj glebę

Usuń wszelkie stare rośliny trawiaste i chwasty z obszaru siewu. Możesz odkopać niechciane rośliny łopatą o płaskim ostrzu, upewniając że pozbyłeś się korzenia. Inną metodą jest zastosowanie herbicydu (np. Roundup’a). W kolejnym kroku pobierz próbkę gleby i sprawdź jej pH. Większość traw gazonowych preferuje pH od 6,0 do 7,5. Jeśli test wykaże, że gleba jest zbyt kwaśna, można ją „osłodzić”, stosując wapno ogrodowe.

Jest to niestety najbardziej czasochłonna praca w całym procesie zakładania trawnika.

Przygotuj glebę

Rozbij ubitą glebę za pomocą kultywatora lub glebogryzarki. Rozprowadź nawóz startowy na spulchnionej glebie. Najlepiej wybrać nawóz wiosenny (startowy), taki który zawiera dużo fosforu (środkowa liczba w sekwencji NPK na opakowaniu).

Zastosuj także odżywkę do gleby. Najlepszy będzie dobry zapas kompostu.

Użyj kultywatora do zmieszania nawozu startowego i odżywki glebowej poprawiającej właściwości gleby. Zgrab glebę, aby ją wyrównać i usunąć wszelkie skały i gruz. Aby zapewnić prawidłowe odprowadzanie wody powierzchniowej, upewnij się, że każda niwelacja terenu umożliwia odpływ wody z terenu. Na koniec użyj walca do trawy, aby zakończyć wyrównywanie gleby. Lekko podlej glebę.

Wysiej nasiona

Postępuj zgodnie z zalecaną dawką wysiewu (podaną na opakowaniu), gdy korzystasz z siewnika. Rozprowadź ¼ nasion na całej powierzchni trawnika. Następnie czynność powtórz jeszcze trzy razy, za każdym razem używając ¼ nasion, skierowując siewnik zawsze w inną kierunku, aby zapewnić równomierne pokrycie. Lekko zgrab glebę, aby przykryć nasiona cienką warstwą gleby (jeśli jest to zalecane przez producenta nasion), a następnie przetocz trawnik walcem.

Do dużej powierzchni użyj siewnika, sienie trawy będzie bardziej efektywne, nasiona rozłożą się równomiernie na odpowiedniej głębokości.

Nasiona traw kiełkują po ok. 2 tygodniach od wysiewu, pod warunkiem, że ogród jest w tym czasie intensywnie nawadniany. Nowy trawnik wymaga regularnej pielęgnacji: częstego koszenia i podlewania.

[product id="778, 789, 777, 917"]

Jak prawidłowo podlewać trawnik

Kontynuuj podlewanie do trzech razy dziennie, aby gleba była wilgotna (nie musi być bardzo mokra), aż nowa trawa będzie gotowa do koszenia: około 10cm wysokości lub zgodnie z zaleceniami na opakowaniu nasion. Koś trawę do wysokości nie mniejszej niż 7 cale (odcinaj nie więcej niż 1/3 całkowitej długości trawy). Upewnij się, że trawa dostanie dużo wody, dopóki nie urośnie na tyle, aby wykonać trzeci skos, podlewaj rozproszonym strumieniem wody. Najlepszy czas na pierwsze koszenie to ciepły, ale nie upalny dzień, najlepiej przed południem.

Od tego momentu podlewaj trawę zgodnie z normalnym harmonogramem dla danego obszaru, aktualną pogodą i rodzajem trawy. Dobrym pomysłem jest również wyrywanie nowych chwastów, gdy się pojawią, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu.

Sposobów na nawadnianie trawnika jest co najmniej kilka:

[product id="884, 227, 975, 927"]

Przeczytaj też Kiedy nawozić trawnik?, Przygotowanie trawnika na wiosnę.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Najnowsze wpisy na blogu
Jak prawidłowo podpierać pomidory – Przewodnik dla Ogrodników

Artykuł "Jak Prawidłowo Podpierać Pomidory – Przewodnik dla Ogrodników" jest dogłębnym przewodnikiem na temat hodowli pomidorów, skupiającym się na technikach podpierania tych popularnych roślin. W tekście omówione są zalety podpierania pomidorów, takie jak estetyka, wygoda w pielęgnacji, zapobieganie chorobom i szkodnikom oraz oszczędzanie przestrzeni. Artykuł podaje szczegółowe wskazówki dotyczące podpierania dwóch rodzajów pomidorów - deterministycznych i niedeterministycznych, a także poleca tyczki do roślin powlekane z tworzywa jako trwałe i wielosezonowe podpórki.

Kiedy nawozić trawnik?

Jeśli nawóz do trawnika zostanie zastosowany w niewłaściwym czasie, może osłabić lub uszkodzić roślinę, co jest dokładnym przeciwieństwem pożądanego efektu. Dlatego bardzo ważnym jest znać jaki nawóz, kiedy oraz w jakich proporcjach dawkować. Przeczytaj i dowiedz się z naszego artykułu.

Jak założyć trawnik z nasion?

Odpowiednie przygotowanie podłoża, specjalny sposób siewu, a także podlewanie to tajniku sukcesu, aby cieszyć się pięknym trawnikiem z nasion. Szczegóły poznasz czytając nasz poradnik.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl