Jak przygotować trawnik na wiosnę 0
Przygotowanie trawnika na wiosnę

Pielęgnacja trawnika na wiosnę

Na czym polega regeneracja trawnika i w jaki sposób poprawnie ją przeprowadzić? 

Aby trawnik po zimie odzyskał atrakcyjny wygląd, konieczne są zabiegi:

Regeneracja trawnika po zimie

 

Kiedy na zewnątrz widać już krokusy, żonkile i pierwiosnki - pierwsze oznaki wiosny to symptom nadchodzącego nowego sezonu ogrodniczego. Kwiaty te powinny również sygnalizować, że nadszedł czas, aby przygotować trawnik do sezonu wegetacyjnego.

 

Kiedy zacząć prace po zimie?

 

Dokładny czas na wykonanie wiosennej pielęgnacji trawnika zależy od klimatu w twoim regionie. Jeżeli mieszkasz w zachodniej części Polski - zazwyczaj nastąpi to szybciej niż w regionach wschodnich, gdzie okres wegetacji jest nieraz o miesiąc krótszy. Jeżeli w twoim regionie spadnie śnieg, zacznij gdy będziesz miał pewność, że sezon zimowy się zakończył. Dobrym wyznacznikiem tego czasu jest zakończenie kwitnienia forsycji, a także rozpoczęcie kwitnięcia bzu. Większość ludzi wyznacza sobie osiem zadań, które należy wykonać w pierwszej kolejności sezonu ogrodniczego.

 

GŁĘBOKO ZGRAB DARŃ

 

Grabienie to pierwsza rzecz, którą należy zrobić, przygotowując trawnik do nowego wzrostu. Najprawdopodobniej pomyślałeś „Na moich drzewach nie było liści od kilku miesięcy. Więc po co?”. Trawnik po zimie wymaga oczyszczenia z zalegających liści i obumarłych źdźbeł trawy. Nawet jeśli wykonałeś fenomenalną robotę grabienia liści jesienią musisz walczyć ze strzechą.

Co to jest strzecha trawnikowa? Strzecha to ciasno spleciona warstwa żywej i martwej tkanki istniejąca między zieloną roślinnością (tj. liśćmi traw) a powierzchnią gleby. Zawiera głównie produkty z łodyg, osłonek liści, koron i korzeni odpornych na rozkład. Chociaż niewielka warstwa strzechy poprawia tolerancję trawnika na zużycie, nadmierna strzecha jest siedliskiem chorobotwórczych organizmów i owadów, dzięki czemu trawnik jest bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane chorobami i suszą.

Strzecha trawnikowa

 

Po co grabić trawnik po zimie? 

 

Strzecha trawnikowa jest powodem, dla którego podczas zgrabiania liści jesienią należy głęboko grabić. Pomimo wykonania dokładnego zgrabienia jesienią, niezbędne jest również powtórzenie tej czynności zaraz po zimie, ponieważ musisz usunąć źdźbła trawy, które zgniły przez okres zimowy. Nie dopuść, aby ta trawa zmieniła się w strzechę. 

Trawnik po zimie grabimy na krzyż. Do usuwania wyschniętej sfilcowanej trawy używamy grabi o gęsto ustawionych zębach. Aby uniknąć usychania trawy na wiosnę, konieczne jest jej zwałowanie, które dociśnie kępy do podłoża i wpłynie pozytywnie na ich krzewienie.

 

W RAZIE KONIECZNOŚCI, NAPOWIETRZ

Aeracja trawnika

Jeśli twój trawnik jest intensywnie eksploatowany, jeśli ktoś po nim biega, dzieci często się na nim bawią może to spowodować ubicie gleby. Jeżeli zauważysz mech, który rośnie na ubitej glebie, możesz się go pozbyć, ale musisz głębiej przyjrzeć się jego przyczynie. Na pewno niezbędne będzie napowietrzenie trawnika i podłoża. Aerator do trawnika tworzy otwory w darni trawnika, które umożliwiają wodzie i powietrzu wnikanie do gleby i docieranie do jej podstawy

 

Jak prawidłowo napowietrzyć trawnik po zimie?

 

Na rynku istnieje kilka rodzajów aeratorów. Jeżeli nie masz zbyt dużej powierzchni oraz gleba nie ma dużej zawartości gliny możesz skorzystać z tańszych rozwiązań: aerator ręczny lub aerator sandałowy.

Wiosna nie jest idealną porą na napowietrzanie trawnika, ale okoliczności mogą tego wymagać. Jeśli gleba jest zagęszczona do tego stopnia, że istniejąca trawa nie może rosnąć, wiosną może być konieczne napowietrzenie, co poprawi strukturę podłoża. Odradza się jednak ten zabieg w okresie wiosennym, ponieważ otwory napowietrzające stanowią idealne miejsce do kiełkowania nasion chwastów.

 

OCEŃ GLEBĘ

 

Jeśli podczas wiosennego obchodu zauważysz mech pokrywający ziemię, jest to oznaka kwaśnej gleby. Trawa lubi naturalne pH. Możesz zneutralizować kwas w glebie, dodając do niego wapno, jednak nie jest to najszybsze rozwiązanie. Wapniowanie przebiega stopniowo. Zanim to zrobisz wyślij próbkę gleby do Stacji Chemiczno Rolniczej w celu oceny jej kwasowości – jest to koszt rzędu kilkunastu złotych, a możesz dowiedzieć się o każdej nieprawidłowości wzrostu swojego trawnika. Na tej podstawie oceń ile wapna na metr kwadratowy będziesz potrzebować. Do równomiernego rozsiania wapna użyj siewnika.

Uważaj! Zbyt zasadowa gleba może również powodować problemy z trawnikiem. Dlatego wapno należy stosować wyłącznie jako środek naprawczy, a nie jako środek zapobiegawczy.

 

PODSIEWANIE

 

Trawnik podziurawiony gołymi plackami z powodu psiego moczu, dużego ruchu lub zaniedbania może wymagać zastosowania specjalnych nasion trawy (polecamy Barenbrug SOS Lawn Repair), aby wypełnić nagie plamy. Podsiewanie to proces wysiewu nasion na już istniejący trawnik. W przypadku nadmiernej dawki zastosuj wolno uwalniający się nawóz azotowy.

Jesień to najlepszy okres na dosiewki, jednak jeżeli twoja trawa potrzebuje pomocy, to zrób to wiosną.

 

UŻYŹNIANIE

W ramach pielęgnacji trawnika po zimie oprócz chemicznego nawozu koniecznie trzeba dostarczyć trawie substancji organicznych. Trawniki można nawozić organicznie za pomocą kosiarek kompostowych i mulczujących, jednak dla tych którzy preferują nawozy chemiczne przygotowaliśmy wraz z BARENBRUG specjalny całoroczny program nawozowy. Systematyczne nawożenie trawnika gwarantuje jego efektowny wygląd przez cały rok.

 

Wiosenne nawożenie trawnika

Prawidłowe nawożenie trawnika sprawi, że zyska on większą odporność na choroby i szkodniki. Prawidłowo nawożony trawnik jest zdrowszy, bardziej atrakcyjny i łatwiejszy do pielęgnacji.

Wielu ekspertów zaleca lżejsze „karmienie trawnika” wiosną i cięższe późną jesienią. Ale zbyt dużo nawozu wiosną może doprowadzić do chorób i problemów z chwastami.

Jeśli użyłeś nawozu późną jesienią, będzie on nadal występował w trawniku także wiosną.

 

ZASTOSUJ PRZEDWSCHODOWE HERBICYDY

 

Dla tych, którzy wolą trawniki wolne od chwastów, wiosenna pielęgnacja trawnika dotyczy zarówno zapobiegania chwastom, jak i wspierania  zdrowego wzrostu trawnika. Nie w ten sam sposób pozbywasz się wszystkich chwastów z trawnika. W zależności od tego, czy chwast jest jednoroczny, czy wieloletni, można użyć odpowiednio herbicydu przedwschodowego lub herbicydu powschodowego.

Jeśli używasz herbicydów przedwschodowych, nie planuj aeracji trawnika aż do jesieni. Przebijesz tarczę i zmniejszysz skuteczność chwastobójcy. Przedwschodowe herbicydy działają również na nasiona traw. Tak więc, jeśli musisz zasadzić nową trawę, może się to nie udać, jeśli zastosujesz herbicyd przedwschodowy.

 

ZASTOSUJ HERBICYDY POWSCHODOWE LUB WYRWIJ CHWASTY

 

Mlecze to wesołe żółte kwiaty z rodziny astrowatych, które są również upartymi, wieloletnimi roślinami, które jako pierwsze pojawiają się na wiosnę. Niektórym nie przeszkadzają, ale mogą też doprowadzić cię do szaleństwa, jeśli wymkną się spod kontroli.

Aby pozbyć się tego chwastu, odłamuj łodygi kwiatów, zanim wydadzą nasiona. Lub, jeśli jesteś bardziej ambitny, wykop je z korzeniami. Jeśli zdecydujesz się spryskać powschodowym herbicydem dla mniszka lekarskiego, kup go na chwasty szerokolistne. Opryskiwanie tych chwastów będzie skuteczniejsze jesienią niż wiosną. Skuteczne w walce z chwastami jest też częste koszenie.

W przypadku ekologów, którzy nie używają chemikaliów na trawniku, można zebrać kwiaty mniszka lekarskiego i wrzucić je do sałatki 😊

 

SERWISUJ KOSIARKĘ

 

Wiosna oznacza również, że nadszedł czas, aby wyjąć kosiarkę i dać jej jeszcze jedną szansę. Uruchom ją pierwszy raz po zimie. Jeśli nie uruchamia się tak szybko jakbyś chciał może to oznaczać że potrzebuje dostrojenia. Zaleca się raz w roku poddawać kosiarkę regulacjom. W kilku prostych krokach możesz przywrócić kosiarkę do perfekcyjnego stanu.

Do pierwszego koszenia trawy po zimie należy poczekać, aż  źdźbła trawy osiągną 6 - 8 centymetrów i gdy temperatura w nocy na pewno nie spadanie poniżej -5°C. Pierwsze koszenie trawnika odbywa się najczęściej w kwietniu!

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Najnowsze wpisy na blogu
Jak prawidłowo podpierać pomidory – Przewodnik dla Ogrodników

Artykuł "Jak Prawidłowo Podpierać Pomidory – Przewodnik dla Ogrodników" jest dogłębnym przewodnikiem na temat hodowli pomidorów, skupiającym się na technikach podpierania tych popularnych roślin. W tekście omówione są zalety podpierania pomidorów, takie jak estetyka, wygoda w pielęgnacji, zapobieganie chorobom i szkodnikom oraz oszczędzanie przestrzeni. Artykuł podaje szczegółowe wskazówki dotyczące podpierania dwóch rodzajów pomidorów - deterministycznych i niedeterministycznych, a także poleca tyczki do roślin powlekane z tworzywa jako trwałe i wielosezonowe podpórki.

Kiedy nawozić trawnik?

Jeśli nawóz do trawnika zostanie zastosowany w niewłaściwym czasie, może osłabić lub uszkodzić roślinę, co jest dokładnym przeciwieństwem pożądanego efektu. Dlatego bardzo ważnym jest znać jaki nawóz, kiedy oraz w jakich proporcjach dawkować. Przeczytaj i dowiedz się z naszego artykułu.

Jak założyć trawnik z nasion?

Odpowiednie przygotowanie podłoża, specjalny sposób siewu, a także podlewanie to tajniku sukcesu, aby cieszyć się pięknym trawnikiem z nasion. Szczegóły poznasz czytając nasz poradnik.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl