Montaż agrotkaniny antychwastowej 0
Montaż agrotkaniny antychwastowej

Montaż agrotkaniny antychwastowej

Układanie tkaniny antychwastowej lub agrowłókniny jest najłatwiejszą i często najskuteczniejszą pomocą w zwalczaniu wyrastania chwastów. Zapobiega kiełkowaniu nasion chwastów w glebie. A ponieważ agrotkanina jest „oddychającą”, pozwala wodzie, powietrzu i niektórym składnikom odżywczym spływać do gleby, aby nakarmić posadzone rośliny.

Agrowłóknina - służy zapobieganiu wyrastaniu chwastów

Rozwiązania wybierane przez profesjonalistów

Agrowłóknina antychwastowa dobrze sprawdza się sama, ale zwykle najlepiej jest ją przykryć dekoracyjną ściółką, kamieniem lub korą. Włóknina oddziela materiał sypki od gleby, utrzymując kamień i żwir w czystości oraz spowalniając nieunikniony rozkład organicznej ściółki. Agrotkanina do ściółkowania (inny rodzaj bariery chroniącej przed chwastami) spełnia podobną funkcję, ale plastik jest podatny na rozerwanie i tworzy nieprzepuszczalną barierę, która uniemożliwia dotarcie wody i powietrza do pożądanych roślin.

Montaż agrowłókniny nie jest trudniejszy od rozłożenia prześcieradła, ale ważne jest aby odpowiednio przygotować grunt, by zapewenić płaską powierzchnię, która ochroni przed uszkodzeniem włókniny. Ważne jest również stosowanie zakładek przy rozwijaniu kolejnych pasów i zabezpieczanie połączeń, aby zapobiec przedostawaniu się chwastów i materiału pokryciowego agrowłókninę przez łączenia.

Ściółkowanie gleby

Agrowłóknina jest barierą dla chwastów, ale nie wszystkie bariery dla chwastów to agrowłókniny. Tanie, cienie importowane z Chin tkaniny są znacznie gorszej jakości od wysokiej jakości agrotkaniny produkowanej w Polsce. Korzystanie z tanich produktów nigdy się nie opłaca, ponieważ prędzej czy później będziesz musiał je wymieniać. Niektóre chińskie materiały syntetyczne rozpływają się wraz z pierwszym deszczem. Natomiast wysokiej jakośći agrotkanina antychwastowa jest trwała i odporna na promieniowanie słoneczne oraz rozdarcia. Niektóre agrotkaniny o podwyższonej gramaturze objęte są gwarancją nawet 20-letnią.

Wysoka gramatura agrotkanin kluczem sukcesu

Kolejną zaletą wysokiej jakości agrowłókniny jest to, że nadaje się do wielokrotnego użytku. Jeśli zdecydujesz się zmienić obszar pokryty tkaniną i ściółką, po prostu usuń ściółkę, odepnij agrotkaninę, strząśnij ziemię oraz inny materiał i zwiń tkaninę, aby zachować ją do wykorzystania w przyszłości. Chociaż może być trochę brudna, ponownie wykorzystana tkanina sprawdza się równie dobrze jak nowy materiał.

Produkcja agrotkanian

Większość wysokiej jakości tkaniny krajobrazowej jest wykonana z materiału z przędzonych włókien syntetycznych, który blokuje światło słoneczne, ale pozwala na przepływ wody i powietrza. Materiał jest twardy, ale należy spodziewać się jego uszkodzenia przez ostre kamienie, narzędzia i korzenie. Z tego powodu dobrze jest zgrabić i wygładzić podłoże przed ułożeniem tkaniny. Wiele agrowłóknin jest chronionych przed promieniowaniem UV, ale wytrzymają dłużej, jeśli nie zostaną wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warstwa ściółki lub innego zmielonego materiału zapewnia takie pokrycie.

Agrowłóknina oraz Agrotkanina - to najczęśniej dostępne materiały do ściółkowania

Wyeliminuj wszystkie chwasty

Wykop wszystkie chwasty, trawę i inną roślinność za pomocą motyki ogrodowej, łopaty lub innego narzędzia. Kop wystarczająco głęboko, ponieważ istotne jest aby wyciąć korzenie ponieważ jeśli przegapisz korzenie, niektóre chwasty mogą dalej rosnąć nawet po przykryciu tkaniną krajobrazową. W idealnym przypadku wbijesz się w glebę na tyle głęboko, aby dostać się pod korzenie i wyrwać cały chwast, korzenie i wszystko inne.

Możesz zastosować herbicyd

Alternatywnie możesz zabić rośliny nieselektywnym herbicydem o szerokim spektrum działania (takim jak Roundup). Zastosuj herbicyd zgodnie z zaleceniami producenta i poczekaj, aż rośliny całkowicie uschną. Herbicyd jest często zalecany do chwastów, które rozprzestrzeniają się z kłącza lub rozłogi, które mogą być trudne do wyeliminowania narzędziami.

Użyj narzędzi ogrodowych

Dokładnie zgrab teren stalowymi grabiami ogrodowymi. Wyciągnij wyrwane chwasty i zgrab wszystkie gałązki, kamienie i inne ostre przedmioty, które mogą uszkodzić agrowłókninę. Wyrzucaj kamienie i gruz podczas grabienia, aż powierzchnia gleby będzie gładka i płaska.

Rozwiń agrotkaninę tak, aby była ułożona równolegle do dłuższego boku ściółkowanego obszaru. W razie potrzeby odetnij materiał z rolki ostrym nożem. Jeśli chcesz, możesz rozciągnąć kawałki i przyciąć je później; lepiej mieć za dużo materiału niż za mało.

Najważniejsze są zakładki

Jeśli potrzebujesz ułożyć więcej niż jeden pas agrowłókniny, zrób zakładki na co najmniej 15 cm. Producenci tkanin mogą powiedzieć, że 7 cm wystarczy, ale 15 to zdecydowanie lepiej. Jeśli tkanina ma różne strony (na przykład jedną błyszczącą i jedną matową), należy ją zainstalować właściwą stroną skierowaną do góry, zgodnie z zaleceniami. W razie potrzeby tymczasowo połóż na tkaninie kamienie lub inne ciężkie przedmioty. Bardzo skuteczną metodą jest również wykorzystanie kotwy wielokrotnego użytku do tymczasowego mocowania agrowłókniny.

Ile kotew do zamocowania agrowłókniny?

Upewnij się, że tkanina jest prawidłowo układana, a następnie zabezpiecz ją kotwami do mocowania tkanin w orientacji poziomej, używając młotka lub wbijając butem. Wbijaj kotwę co około 25 cm wzdłuż krawędzi i połączeń oraz w razie potrzeby nad obszarami wewnętrznymi (pamiętaj, że pokrycie podłoża, jeśli go używasz, pomoże utrzymać tkaninę). W razie potrzeby przytnij tkaninę wzdłuż krawędzi. Najskuteczniejszą metodą zablokowania tkaniny na bokach terenu jest użycie obrzeży ogrodowych (Eko-Bord).

Ile kotew do zamocowania agrowłókniny?

Sadzenie roślin

Jeśli w miejscu położenia agrowłókniny chcesz zrobić nasadzenia, dokonaj wycięcia otworów w kształcie litery X w tkaninie dla każdej rośliny, używając nożyczek lub noża. Wytnij od zewnątrz do środka i wykonaj nacięcia na tyle duże, aby wykopać dziurę na bryłę korzeniową rośliny. Im mniej i mniejsze dziury zrobisz w tkaninie, tym lepiej.

Zasadź roślinę, wypełnij ziemię wokół bryły korzeniowej i lekko ubij glebę, aby wyeliminować kieszenie powietrzne. Rozłóż przecięte cztery płatki tkaniny ciasno na podstawie rośliny, aby przykryć glebę.

W razie potrzeby przykryj agrotkaninę ściółką lub innym dostępnym materiałem. Jeśli używasz naturalnej ściółki, takiej jak zrębki lub kora sosnowa, wysyp nie więcej niż około 5cm grubości. 

Agrowłóknina pozwalająca rosnąć roślinom

 

Wskazówka

Tkanina antychwastowa, chociaż przepuszczalna, prawdopodobnie ograniczy ilość wilgoci z opadów deszczu lub nawadniania natryskowego przed dotarciem do gleby pod tkaniną. Sadząc w tkaninie, uważnie obserwuj rośliny, aby upewnić się, że otrzymują wystarczającą ilość wody.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Najnowsze wpisy na blogu
Jak prawidłowo podpierać pomidory – Przewodnik dla Ogrodników

Artykuł "Jak Prawidłowo Podpierać Pomidory – Przewodnik dla Ogrodników" jest dogłębnym przewodnikiem na temat hodowli pomidorów, skupiającym się na technikach podpierania tych popularnych roślin. W tekście omówione są zalety podpierania pomidorów, takie jak estetyka, wygoda w pielęgnacji, zapobieganie chorobom i szkodnikom oraz oszczędzanie przestrzeni. Artykuł podaje szczegółowe wskazówki dotyczące podpierania dwóch rodzajów pomidorów - deterministycznych i niedeterministycznych, a także poleca tyczki do roślin powlekane z tworzywa jako trwałe i wielosezonowe podpórki.

Kiedy nawozić trawnik?

Jeśli nawóz do trawnika zostanie zastosowany w niewłaściwym czasie, może osłabić lub uszkodzić roślinę, co jest dokładnym przeciwieństwem pożądanego efektu. Dlatego bardzo ważnym jest znać jaki nawóz, kiedy oraz w jakich proporcjach dawkować. Przeczytaj i dowiedz się z naszego artykułu.

Jak założyć trawnik z nasion?

Odpowiednie przygotowanie podłoża, specjalny sposób siewu, a także podlewanie to tajniku sukcesu, aby cieszyć się pięknym trawnikiem z nasion. Szczegóły poznasz czytając nasz poradnik.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl