Łubin letni - Jak uprawiać? 0
Łubin letni - Jak uprawiać?

ŁUBIN LETNI - profil rośliny

W łubinie letnim nie ma nic subtelnego. Cechą charakterystyczną łubinu jest jego wysoka, efektowne iglice z kwiatów, która mogą występować w wielu kolorach. Gęste kwiatowe pąki łubinu mogą ozdobić Twój ogród kwiatowy odważnymi odcieniami fioletu, różu, czerwieni, bieli i żółci. Liście przypominają liście palmowe, z których każdy ma od siedmiu do 10 segmentów listków.

Pielęgnacja łubinu

Łubin woli rosnąć na bogatej, lekko kwaśnej glebie, w miejscu nasłonecznionym. W odpowiednim miejscu wymagają niewielkiej pielęgnacji, poza usunięciem zużytych kwiatów, aby pozwolić na dodatkowe kwitnienie. Ale te rośliny nie lubią gorącej, wilgotnej pogody i mogą marnieć w miesiącach letnich. Wysokie kwiaty łubinu mogą skorzystać na podparciu. Możesz użyć wysokich podpór zielonych, by nie wiązać każdej łodygi do palika. Łubiny są to byliny krótkotrwałe, najczęściej jednoroczne.

Kiedyś ludzie wierzyli, że kwiaty łubinu wchłaniają wszystkie składniki odżywcze z gleby, co prowadzi do jej potocznej nazwy, która pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego wilk. Jednak rośliny Lupinus należą do rodziny grochu bobowatego i podobnie jak groch, rośliny te są zdolne do wiązania azotu w glebie. 

Światło

Preferowane jest pełne słońce. Łubin może rosnąć w półcieniu, ale kwitnienie będzie słabsze. Jeśli posadzisz łubin w pełnym cieniu, nie zakwitnie. Środkiem zaradczym jest przycięcie sąsiednich krzewów i drzew.

Gleba

Łubin potrzebuje gleby od neutralnej do lekko kwaśnej, chociaż może rosnąć w bardzo kwaśnych warunkach glebowych. Łubin nie potrzebuje bogatej gliny, ale ważne jest, aby uprawiać rośliny w bardzo dobrze przepuszczalnej glebie, aby uniknąć zgnilizny korzeni. Piaszczyste warunki glebowe i uboga gleba skalista sprzyjają wzrostowi głębokiego korzenia palowego łubinu.

Woda

Chociaż łubin wymaga dobrego drenażu, lubi również regularne nawadnianie, więc jeśli warunki są suche, zapewnij równowartość 200 ml deszczówki każdego tygodnia. Zastosuj lekką ściółkę aby gleba w gorące dni, w miejscu gdzie rośnie Łubin była chłodna i wilgotna.

Temperatura i wilgotność

Łubin może nie kwitnąć, jeśli jest zbyt dużo słońca lub wysokie temperatury, szczególnie na początku lata. Łubiny wolą chłodne słońce od upalnego letniego żaru.

[product id="1258, 1312"]

Nawóz

Łubin nie wymaga nawozu, a zbyt duża jego ilość może sprzyjać nadmiernemu wzrostowi liści kosztem kwitnienia. Jednak nawóz zakwaszający może być przydatny do obniżania pH gleby zasadowej.

Czy łubin jest toksyczny?

Wiele roślin z rodziny Lupinus, ale nie wszystkie, jest toksycznych dla ludzi i zwierząt. Nasiona i strąki nasion są najbardziej toksycznymi częściami, a nasiona muszą być spożywane w dużych ilościach, aby wywołać objawy. Jednak zwierzęta gospodarskie, takie jak owce, kozy i bydło, są bardzo podatne na zatrucie łubinem w wyniku spożycia dojrzałych roślin, zwłaszcza strąków nasion. Typowe objawy zatrucia u ludzi i zwierząt to senność, spowolniony puls, depresja oddechowa i drgawki.

Przycinanie łubinu

Konieczne jest usuwanie przekwitniętych kwiatów. Może spowodować to ponowne zakwitnięcie kwiatów. Zapobiegając rozwojowi główek nasion łubinu, pozwalasz roślinie przekierować energię na wzrost korzeni i liści, co skutkuje zwiększeniem wigoru rośliny. 

Typowe choroby łubinu

Łubin jest podatny na dość dużą liczbę szkodników i chorób. Mszyce są powszechne wczesną wiosną, podobnie jak ślimaki. Mszyce należy zwalczać olejami ogrodniczymi lub pestycydami, ponieważ mogą one być nosicielami poważniejszych chorób, takich jak wirus mozaiki ogórka (CMV). Nie ma lekarstwa na CMV, a zaatakowane rośliny będą musiały zostać usunięte i zniszczone.

Rośliny te są również podatne na brunatną plamistość. Zaatakowane rośliny należy usunąć i zniszczyć, a na tym obszarze nie należy przez kilka lat uprawiać większej liczby łubinów, aby zarodniki mogły obumrzeć.

Zastosowanie łubinu letniego

Łubin to pięknie prezentujące się rośliny, które dobrze sprawdzają się na rabatach bylinowych lub w przydomowym ogródku. Wyhoduj wystarczającą ilość łubinu do wazonu, ponieważ ich sztywne puste łodygi utrzymują wzniesione kwiaty w aranżacjach. Aby uzyskać jak najdłuższą aranżację, przycinaj kwiaty, gdy około 3/4 kwiatów będzie kwitło.

Zobacz też Po co jest pergola w ogrodzie?

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Najnowsze wpisy na blogu
Jak prawidłowo podpierać pomidory – Przewodnik dla Ogrodników

Artykuł "Jak Prawidłowo Podpierać Pomidory – Przewodnik dla Ogrodników" jest dogłębnym przewodnikiem na temat hodowli pomidorów, skupiającym się na technikach podpierania tych popularnych roślin. W tekście omówione są zalety podpierania pomidorów, takie jak estetyka, wygoda w pielęgnacji, zapobieganie chorobom i szkodnikom oraz oszczędzanie przestrzeni. Artykuł podaje szczegółowe wskazówki dotyczące podpierania dwóch rodzajów pomidorów - deterministycznych i niedeterministycznych, a także poleca tyczki do roślin powlekane z tworzywa jako trwałe i wielosezonowe podpórki.

Kiedy nawozić trawnik?

Jeśli nawóz do trawnika zostanie zastosowany w niewłaściwym czasie, może osłabić lub uszkodzić roślinę, co jest dokładnym przeciwieństwem pożądanego efektu. Dlatego bardzo ważnym jest znać jaki nawóz, kiedy oraz w jakich proporcjach dawkować. Przeczytaj i dowiedz się z naszego artykułu.

Jak założyć trawnik z nasion?

Odpowiednie przygotowanie podłoża, specjalny sposób siewu, a także podlewanie to tajniku sukcesu, aby cieszyć się pięknym trawnikiem z nasion. Szczegóły poznasz czytając nasz poradnik.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl