Instrukcja Montażu Stella Green

I. Na wyznaczonym terenie, gdzie mają być zainstalowane kratki, usuwamy warstwę gleby do odpowiedniego poziomu, aby umieścić wszystkie konieczne warstwy. Teren zaleca się obudować krawężnikami, aby pojazdy mogły swobodnie wjeżdżać. Po usunięciu ziemi (wykorytowaniu) należy pamiętać, aby zachować lekki spadek w najlepszym kierunku dla spływu wody ok 1-2%. Przygotowany (wykorytowany) teren można przykryć geowłókniną przed położeniem warstwy nośnej z kruszywa. Uwaga w szczególnych sytuacjach teren może wymagać dodatkowych badań geologicznych.

II. Warstwa nośna jest najważniejszym elementem przy instalowaniu kratki. Powinna to być warstwa przede wszystkim przepuszczalna. Najlepiej składająca się z naturalnej mieszanki o frakcji 0-31,5, która daje się łatwo zgęścić mechanicznie. Nie stosujemy betonu suchego lub innego podobnego materiału, który nie przepuszcza wody. Warstwa nośna odseparowana od pozostałych warstw poprzez geowłókninę musi zachować pełny drenaż. Grubość warstwy zależy od przeznaczenia terenu. Jeżeli teren jest do użytku prywatnego, to optymalna grubość warstwy ok. 20 cm. Jeżeli teren jest przeznaczony do użytku publicznego i przewidywany jest intensywny ruch samochodowy warstwa powinna być minimum 40 cm. Kruszywo musi być zawsze odpowiednio wyrównane i zagęszczone mechanicznie zgodnie ze sztuką budowlaną oraz wymaganymi normami.

III. Geowłóknina wzmacnia podłoże, separuje warstwy zapewniając jednocześnie drenaż. W przypadku instalacji kratki szczególnie zalecane jest ułożenie geowłókniny pomiędzy warstwą nośną a warstwą wyrównującą z piasku. Warstwa wyrównująca z piasku musi być zagęszczona mechanicznie. Niekiedy rekomendowane jest położenie dodatkowo geowłókniny tuż po wykorytowaniu pod warstwą nośną. Najbardziej popularny typ stosowany to geowłóknina przepuszczająca 100-300g/m2.

Kratkę wypełniamy dowolnym kruszywem dekoracyjnym lub naturalnym o maksymalnym Ø 20 mm, co zapewni komfort w użytkowaniu. Kruszywo po wypełnieniu struktury kratki należy zagęścić mechanicznie do poziomu powierzchni kratki wypełniając całą strukturę kratki (czynność powtarzamy do momentu maksymalnego wypełnienia kratki). Celem zagęszczania jest zmniejszenie porów gruntu, a przez to zwiększenie nośności oraz zmniejszenie odkształcalności i wrażliwości na wpływy atmosferyczne. Stąd każdą warstwę niezależnie należy odpowiednio zagęścić.

IV. Kratkę należy układać z przesunięciem (na cegiełkę), to pozwala na wzmocnienie powierzchni i trwałość wiązań w dowolnym kierunku użytkowania. Na skraju terenu kratki można przyciąć za pomocą szlifierki kątowej lub piły ręcznej dopasowując do krawężnika lub obrzeży.

Kratkę wypełniamy ziemią do trawników o pH 5,5-6,5. Dodatkowo ziemia może być zmieszana z piaskiem do 30%. Kratka powinna być wypełniona ziemią ok.1cm ponad powierzchnię kratki. Z czasem ziemia lekko opadnie. Trawa zwykle potrzebuje ok 6 tygodni na ukorzenienie się w strukturze kratki. Polecane, aby nasiona trawy zmieszać z ziemią (można w betoniarce) przed wypełnieniem kratki, potem jedynie dosiać przy wyrównywaniu. Trawa w kratce potrzebuje regularnego dosiewania, nawadniania, nawożenia i koszenia, jak każdy zwykły trawnik.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl