Jak położyć agrowłókninę pod tuje? 0
Jak położyć agrowłókninę pod tuje?

Agrowłóknina jest stosowana nie tylko w ogrodnictwie, ale też w szkółkarstwie. Jej głównym zadaniem jest powstrzymywanie rozwoju chwastów bez konieczności używania środków chemicznych. Oprócz tego chroni system korzeniowy, przyspiesza wzrost, zabezpiecza przed szkodnikami itp. Wyjaśniamy, jak działa agrowłóknina czarna pod tuje oraz instruujemy, jak ją rozkładać!

Piękny rządek wypielęgnowanych tui w ogrodzie lub szkółce należy odpowiednio wyeksponować. Najczęściej służy do tego specjalna brązowa/czarna agrowłóknina pod korę. Taką matą zabezpiecza się przed chwastami tuje oraz inne iglaki i drzewka czy krzewy ozdobne. Co więcej, tak rozłożona tkanina poprawia gospodarkę wodną, więc wzmacnia system korzeniowy oraz przyspiesza wzrost roślin. Jest to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale też korzystne dla drzewek/krzewów, dlatego warto je stosować. Wyjaśniamy, jak kłaść agrowłókninę pod tuje!

Jak położyć agrowłókninę pod tuje?

Agrowłóknina pod tuje może być założona zarówno przed, jak i po nasadzeniu roślin. Jeśli ma się zamiar rozłożyć ją na początku prac, najważniejsze jest, by prawidłowo przygotować podłoże. Musi być to przede wszystkim odpowiednio pulchna i wilgotna ziemia, w której na pewno dobrze rozwijać się będą młode tuje. Następnie należy dokładnie oczyścić podłoże ze wszystkich chwastów, kamieni, darni, korzeni itp.

Kolejnym krokiem jest rozwinięcie maty na całym obszarze i wymierzenie miejsc, w których znajdować się będą tuje. W zaznaczonych punktach trzeba wykonać nacięcia w kształcie litery „X” lub „V”. Dzięki nim można wygodnie umieścić sadzonki i dokładnie wkopać w podłoże. Agrowłókninę przymocowuje się do ziemi za pomocą specjalnych szpilek lub kołków. Ostatnim krokiem jest ściółkowanie, czyli podsypanie roślin specjalną korą ogrodową.

Jak położyć agrowłókninę pod rosnące już tuje?

Proces zakładania agrowłókniny pod zasadzone tuje wygląda nieco inaczej. W takiej sytuacji należy rozłożyć materiał równolegle do rabaty, by móc wymierzyć miejsca nacięć. Matę rozcina się prostopadle, od środka do brzegu. Następnie wystarczy przysunąć matę do roślin, wsuwając je w wykonane wcześniej rozcięcia. Na koniec należy jak zwykle przymocować całość do podłoża oraz wysypać je korą.

Agrowłóknina czy geowłóknina pod tuje?

Ze względu na podobieństwo nazwy wiele osób myli agrowłókninę z geowłókniną. Absolutnie nie jest to jednak ten sam produkt. Pierwszy jest typowo ogrodniczym artykułem, natomiast drugi przeważnie uznaje się za materiał budowlany. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie znajduje zastosowań w ogrodnictwie. Geowłóknina doskonale separuje cząstki gleby i rozmaitych podbudówek. Ma doskonałe właściwości filtracyjne, a do tego jest niezwykle wytrzymała. W ogrodzie nie sprawdzi się jako mata pod tuje, ale można z powodzeniem wykorzystać ją przy budowie podjazdów, oczek wodnych, systemów drenarskich, chodników, ścieżek itp.

Jak dobrze położyć agrowłókninę?

Prawidłowo rozłożona agrowłóknina pod tuje jest świetnym wsparciem dla dobrego rozwoju roślin. To doskonała ochrona przed rozmaitymi zagrożeniami – chwastami, szkodnikami, a także zmiennymi temperaturami. Gdy pojawi się pierwszy przymrozek, mata osłoni nawet najmłodsze sadzonki. Przez cały rok zagwarantuje także idealną cyrkulację wody i powietrza. W ten sposób nie trzeba stosować żadnych dodatkowych nawozów czy środków ochrony roślin. Oczywiście najważniejsze jest, by wybrać odpowiedni rodzaj. Agrowłoknina pod iglaki ma kolor brązowy lub czarny. Ma odpowiednią grubość i splot, a także najlepiej się prezentuje. Po przysypaniu korą bądź żwirkiem jest niewidoczna.

By dobrze położyć agrowłókninę, należy odpowiednio przygotować podłoże – oczyścić, użyźnić i wyrównać. Sam materiał trzeba rozłożyć równomiernie, starając się unikać zagięć. Brzegi nacięć powinny dokładnie przylegać do pnia, szczelnie osłaniając ziemię. Bardzo ważne jest też solidne przymocowanie materiału do podłoża, tak by w żadnym miejscu nie odstawał ani nie wybrzuszał się.

Zapoznaj się z naszą ofertą, by znaleźć wszystkie niezbędne produkty do ściółkowania drzew i krzewów. Dostępna w naszych zbiorach agrowłóknina pod tuje pozwoli Ci profesjonalnie zadbać o swój ogród lub szkółkę. Postaw na duży wybór, wysoką jakość i konkurencyjne ceny!

[product id="1566, 760, 1540, 213, 1541"]

 

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Najnowsze wpisy na blogu
Jak prawidłowo podpierać pomidory – Przewodnik dla Ogrodników

Artykuł "Jak Prawidłowo Podpierać Pomidory – Przewodnik dla Ogrodników" jest dogłębnym przewodnikiem na temat hodowli pomidorów, skupiającym się na technikach podpierania tych popularnych roślin. W tekście omówione są zalety podpierania pomidorów, takie jak estetyka, wygoda w pielęgnacji, zapobieganie chorobom i szkodnikom oraz oszczędzanie przestrzeni. Artykuł podaje szczegółowe wskazówki dotyczące podpierania dwóch rodzajów pomidorów - deterministycznych i niedeterministycznych, a także poleca tyczki do roślin powlekane z tworzywa jako trwałe i wielosezonowe podpórki.

Kiedy nawozić trawnik?

Jeśli nawóz do trawnika zostanie zastosowany w niewłaściwym czasie, może osłabić lub uszkodzić roślinę, co jest dokładnym przeciwieństwem pożądanego efektu. Dlatego bardzo ważnym jest znać jaki nawóz, kiedy oraz w jakich proporcjach dawkować. Przeczytaj i dowiedz się z naszego artykułu.

Jak założyć trawnik z nasion?

Odpowiednie przygotowanie podłoża, specjalny sposób siewu, a także podlewanie to tajniku sukcesu, aby cieszyć się pięknym trawnikiem z nasion. Szczegóły poznasz czytając nasz poradnik.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl