Kiedy nawozić trawnik? 0
Kiedy nawozić trawnik?

Określenie najlepszego czasu na nawożenie

Właściciele domów, którzy preferują metody nawożenia organicznego, mogą wczesną jesienią wykonać pojedynczą aplikację budującą darń, aby zbudować system korzeniowy. Wiosną i latem większość z nich może pominąć wszystkie nawozy i polegać na azocie z mulczowanych ścinków trawy do karmienia trawnika.

Właściciele domów, którzy stosują tradycyjny nawóz, mogą chcieć zastosować dwa lub trzy lekkie aplikacje w ciągu roku uprawy - jedną wiosną, jedną w środku lata w regionach, w których jest to konieczne, a jedną wczesną jesienią. Rzeczywisty czas zależy od regionu i rodzaju traw darniowych, które posiadasz.

Wiedza o tym, kiedy nawozić trawnik, może być trudna - nie zawsze jest to tak łatwe, jak postępowanie zgodnie z instrukcjami na opakowaniu nawozu. Naturalny cykl wzrostu trawnika dyktuje określony czas nawożenia. Jeśli nawóz zostanie zastosowany w niewłaściwym czasie, może osłabić lub uszkodzić roślinę, co jest dokładnym przeciwieństwem pożądanego efektu.

Gdy już ustalisz najlepszy czas, spróbuj zaplanować aplikację nawozu w asyście krótkich opadów deszczu. Jeśli nie, po zastosowaniu nawozu będziesz musiał zaopatrzyć trawnik w nawadnianie. Jednak nie stosuj nawozu przed potężną burzą. Ulewa zwiększa ryzyko przedostania się składników nawozowych do kanalizacji i strumieni burzowych.

Nawożenie wiosenne

Jeśli nawoziłeś swój trawnik poprzedniej jesieni, szczególnie późną porą sezonu, funkcja powolnego uwalniania tego nawozu wspomoże wzrost trawy na wiosnę. Producenci nawozów lub firmy zajmujące się pielęgnacją trawnika mogą zalecić nawożenie trawnika wczesną wiosną, ale zamiast tego weź pod uwagę wskazówki specjalistów od darni i agronomów (ekspertów od gleby), którzy zalecają wstrzymanie się.

Kiedy na wiosnę budzą się trawy w okresie chłodnym, wchodzą one w naturalny cykl wzrostu, gdy system korzeniowy zaczyna rosnąć i budować zapasy węglowodanów (energii). Przed użyźnieniem trawnika poczekaj do późnej wiosny (koniec maja lub początek czerwca), tuż przed początkiem upałów lata i po rozkwitnięciu trawy.

Karmienie trawnika w tym momencie przygotowuje trawę na lato. Podczas gorących letnich miesięcy trawa zacznie spowalniać produkcję węglowodanów i zacznie wykorzystywać rezerwy. Odpowiednie karmienie 0,5 kg wolno uwalnianego azotu pozwoli trawie odbudować rezerwy energii (węglowodanów) i odeprzeć stres lata, taki jak susza, upał, ruch uliczny, choroby i owady. Nawóz o spowolnionym uwalnianiu pokryty polimerem może karmić trawę do 12 tygodni.

Karmienie trawnika latem i jesienią

Trawy sezonowe  kwitną w upalne lato i można je nawozić przez cały sezon wegetacyjny. Jednak  w okresie letnim trawy w okresie chłodnym są w trybie przetrwania. Trawnik w okresie chłodnym do września nie powinien potrzebować niczego poza wodą i zwalczaniem szkodników.

Większość ekspertów zajmujących się trawnikami zaleca łagodną dawkę preparatu nawozowego „budującego murawę” wczesną i średnią jesienią , podczas gdy darń nadal wykazuje aktywny wzrost przez kilka tygodni przed spoczynkiem. Ta aplikacja pomoże zbudować solidne systemy korzeniowe na zimę i wznowić cykl wzrostu na wiosnę. W tym okresie nie chciej przywrócić trawnikowi zieleni lata. Zbliżając  się do zimy, możesz spodziewać się naturalnego spowolnienia wzrostu trawnika i utraty zielonego połysku.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Najnowsze wpisy na blogu
Kiedy nawozić trawnik?

Jeśli nawóz do trawnika zostanie zastosowany w niewłaściwym czasie, może osłabić lub uszkodzić roślinę, co jest dokładnym przeciwieństwem pożądanego efektu. Dlatego bardzo ważnym jest znać jaki nawóz, kiedy oraz w jakich proporcjach dawkować. Przeczytaj i dowiedz się z naszego artykułu.

Jak założyć trawnik z nasion?

Odpowiednie przygotowanie podłoża, specjalny sposób siewu, a także podlewanie to tajniku sukcesu, aby cieszyć się pięknym trawnikiem z nasion. Szczegóły poznasz czytając nasz poradnik.

Łubin letni - Jak uprawiać?

Łubin - podstawy pielęgancji rośliny. Jak dobrać glebę, światło, wodę, temperaturę, wilgoć i nawóz. Jak przycinać Łubin? Wszystkiego dowiesz się z tego krótkiego poradnika. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl